Kuidas puhastada ja hooldada vannitoamööblit

Vannituba on (niinimetatud) märjad ruumid, mida kasutatakse tihti iga päev. Seetõttu peab nende sisustus vastama erilistele, kõrgendatud tingimustele. Et teie vannitoamööbel teeniks teid muutumatus headuses palju aastaid, kasutame me selle valmistamiseks tippkvaliteetseid materjale ning jälgime hoolikalt tootmisprotsessi kõiki etappe.

Mida aga peaksite nüüd teie tegema selle heaks, et teie mööbel püsiks võimalikult pikka aega nagu uus ning kaunis?

Puhastus- ja hooldusnipid

Kas puhastada vannituba pidevalt või koristada pikemate vaheaegadega, ent siis hästi põhjalikult? Soovitame kindlasti esimest varianti. Pideval puhastamisel ei jõua mustus kinnistuda ja pindadesse sisse imbuda ning teil ei teki vajadust kasutada selle eemaldamiseks tugevatoimelisi ja/või abrasiivseid puhastusvahendeid.
Kvaliteetse vannitoamööbli hooldamine on üpris lihtne. Põhireegel: ärge tarvitage vägivalda – terariistu, karedaid küürimiskäsnu, lahuseid, pleegitusvahendeid, küünelakieemaldajat, äädikat, sidrunhapet, abrasiivseid küürimispulbreid, lihvimisvahendeid jne.

Erinevad materjalid, tekstuurid, viimistlused jne nõuavad loomulikult erinevaid hooldusvahendeid ja –võtteid.
Kõigepealt aga tavapärasest, igapäevasest puhastamisest:

Üldised soovitused

Tolmu, plekkide, sõrmejälgede, hügieeniainete pritsmete ja mööbli pinnale kondenseerunud (vee)aurude eemaldamiseks lahustage soojas vees pisut pehmetoimelist pesemisvahendit/seepi. Pühkige pinnad-kapid-laekad niiske lapiga üle ning kuivatage seejärjel pehme, kuiva lapiga. Erilist hoolikust vajavad kõiksugu nurgad.
Kui on vähimgi kahtlus, et puhastusvahend võib kahjustada eseme viimistlust, muuta värvitooni vmt, soovitame kindlasti katsetada kõigepealt mõnel varjatumal pinnal, mitte aga kapiuksel.
Korrodeeriva toimega (happeid ja leeliseid sisaldavad) puhastusvahendid võivad lühendada metallaksessuaaride ja –valamu kaunina väljanägemise iga.
Ärge jätke kraane tilkuma!
Ärge pistke niiskeid lappe ja käsnu kappi või sahtlisse kuivama, sest pidev niiskus suudab ajapikku ka parimate materjalide puhul oma töö teha.

Laminaatpinnad

on kõige kergemini puhastatavad ning ei vaja mingeid erijuhised.

Puit- ja vineerpindade

puhastamiseks tarvitage kergelt niisket lappi. Ärge püüdke eemaldada kangekaelsemaid plekke liiga tugevasti hõõrudes. Hõõruge ja kuivatage piki puidumustrit – nii säilitab puitpind paremini oma loomuliku ilu ja naturaalse väljanägemise.

Lakitud pindade

igapäevaseks puhastamiseks võtke pehme seemisnahk-, „Vileda“ või käsnlapp. Kemikaalidest võib tarvitada aknaklaasi puhastusvedelikke.

Roostevabast terasest pinnad

Müügil on üpris laias valikus vahendeid - metallfassaadide, soojendusplaatide, kubude, ahjude jne tarvis. Järgige nende kasutamisel tootja juhiseid! Need on harilikult pakendil kirjas, ent alati võite küsida ka toodete müüjalt.

Kroomitud/nikeldatud käepidemed

on viimistluse saanud galvaanilises vannis. Neid võib puhastada samade vahenditega kui laminaat- või puitpindu.
Kangekaelsete plekkide ja kriimustuste puhul võib proovida autohooldusvahendeid.

Klaaspindadele

sobivad täpselt samad vahendid, mida tarvitate aknaklaaside puhastamiseks.

Puit- ja laminaattööpinnad

Puidust tööpinnad vajavad veekindluse säilitamiseks pidevat hooldust. Vastavat nõu saab müüja käest küsides.
Laminaattööpinnad ei nõua erilisi puhastusnippe.
Nii puidu kui laminaadi puhul tuleb arvestada, et nad ei kannata kõrget kuumust ja teravaid asju.

Kvarts- ja klaasaglomeraattööpinnad (Trend „ Cristallino“, Silestone’i tüüpi)
Akrüülresiintööpinnad (Coriani tüüpi)
Roostevabast terasest tööpinnad
Garaniittööpinnad
Portselanplaadid

Kõigi nende puhastamisel ja hooldamisel peaksite juhinduma konkreetse toote tootja soovitustest.
Küsige nõu kas tööpinna paigaldajalt või müüjalt.

Kuidas vältida niiskuskahjustusi?

Üldised soovitused:
Ärge kasutage kappide-sahtlite puhastamisel aurupesurit! Surve all tulev aur tungib materjalidesse ning võib pinnad lootusetult kummi ajada.
Pühkige mustus ja hügieeniainete pritsmed kohe ära!

Valamu(kapi)d

Veenduge, et sifoonsulgurid on tihedasti kinni. Kui neid puhastamiseks avate, pange alati veekogumisnõu alla!

Vuugid, liite- ja ühenduskohad

Peab mööbli kokkupanekul ja valamute installeerimisel väga hoolikalt tihendama, et niiskus neist läbi ei tungiks. Kontrollige nende seisundit aeg-ajalt! Kuivatage tööpinnad (eriti lamineeritud kattega pinnad!) pärast kasutamist hoolikalt, et vältida niiskuse võimalikku läbi liitekohtade pinna alla kogunemist!

Sisekliima

Puit kui looduslikku päritolu materjal reageerib temperatuuri ja õhuniiskuse muutustele paisumise ja kokkutõmbumisega. Ideaalne oleks, kui suudaksite hoida õhuniiskuse pidevalt 55-70% ning temperatuuri +18-22C vahemikus.
Kui õhk on liiga kuiv, kasutage õhuniisutajat või hoidke keskkütteradiaatori juures lahtist veeanumat.
Uusehitistes on õhuniiskus sageli liiga suur, üle 70%. Sel puhul on tarvis head ventilatsiooni.
Õhuniiskus ja selle reguleerimiseks tarvilikud meetmed sõltuvad väga palju ka sellest, kas elate mere ääres või sisemaal.

Vältige päikesekiirte otsest langemist puitpindadele! Lakkidele on lisatud puitu ultraviolettkiirte eest kaitsvaid aineid, kuid naturaalpuit muudab päikese käes aja jooksul tugevasti värvi.